MRM-banner-1

קטגוריות
פרסומי MRM
המלצות MRM
פסקי דין
אירועים ולקחיהם
טפסי הסכמה
הרצאות ומצגות
ניוזלטרים
מדריכים לרופאים

nl_button

מאמרי MRM ברפואת שיניים
הסכמה מדעת ופגיעה באוטונומיה בטיפול דנטלי (פברואר 2017)

מאמר מאת עו"ד צחית פרידמן, עו"ד אילנה מושכל, ד"ר טניה קצפ:   סיפור מקרה המשקף את החשיבות שבמתן הסברים מלאים למטופל טרם הטיפול ובמהלכו. בתי המשפט מייחסים חשיבות רבה למתן הסברים למטופלים בנוגע לסיכונים, סיכויים, אפשרויות הטיפול הקיימות וכיו"ב. חובת מתן ההסברים גדולה יותר כאשר הטיפול המבוצע הינו אלקטיבי, ובכלל זה טיפולים דנטליים.

קרא עוד >>

תלונות שהוגשו נגד רופאי שיניים בעקבות טיפול לילדים בישראל בשנים 1992 – 2011, סוגיהן ושכיחותן (2014)

בספרות הרפואית קיים חוסר במידע על תלונות נגד רופאי שיניים המטפלים בילדים. מטרת מחקר זה היא להעריך את הדיווחים המועברים ל מדיקל קוסלטנטס אינטרנשיונל בע"מ ((MCI בתחום רפואת השיניים לילדים בשנים 1992 – 2011.

קרא עוד >>

הפסקת טיפול שיניים ביוזמת הרופא (2009)

חוק זכויות החולה מעגן את זכותו הבסיסית של כל אדם במדינה לקבל טיפול רפואי. מאמר זה דן בשאלה באילו נסיבות יכול הרופא להפסיק טיפול שיניים שהחל בו וכיצד למזער נזק פוטנציאלי שעלול להיגרם למטופל כתוצאה מכך. ד"ר נבות גבעול, עו"ד ענת סטרשנוב- וקסלר (2009).  

קרא עוד >>

טיפולים דנטליים בחולים הנוטלים תכשירים נוגדי טסיות: רקע, סיכונים והמלצות טיפול (2009)

מטרת הסקירה הנוכחית היא לעמוד על הסכנות בהפסקת הטיפול בתרופות אנטי תרומבוטיות לעומת התועלת שבהקטנת האפשרות לדימום לאחר טיפול דנטלי. ד"ר נ. גבעול, ד"ר א. הלקין (2009).  

קרא עוד >>

פרסומת לרופאים ורופאי שיניים - המותר והאסור (2009)

סקירת עיקר הוראות תקנות הרופאים (פרסומת אסורה), התשס"ט – 2009 ותקנות רופאי השיניים (פרסומת אסורה), התשס"ט – 2009 אשר נכנסו לתוקף ביום 18.5.09 , יישומן והשפעתן על התנהלותם היומיומית של הרופאים ורופאי שיניים. עו"ד עופר דורון ועו"ד רוני מישקובסקי - ממשרד כהן, בן-נר, דורון ושות' * (2009).  

קרא עוד >>

נמק בלסתות בעקבות חשיפה לביספוספונטים (2008)

נמק בלסתות בעקבות חשיפה לביספוספונטים הינה תופעה עם שכיחות שהולכת ועולה. התופעה מציגה תחלואה גבוהה ופרוגנוזה בינונית. מניעה ואבחון מוקדם של התופעה עשויים להניב תוצאות משביעות רצון. ד"ר טובי לזרוביץ (2008).  

קרא עוד >>

סיכונים וסיבוכים באורתודונטיה ובטיפול אורתודונטי (2008)

מבין השאלות הנשאלות על ידי הורי המטופלים באורתודונטיה נפוצות שתיים במיוחד. הראשונה: "האם בטיפול האורתודונטי קיימות סכנות כלשהן ?" והשנייה: " מה הביטחון שהטיפול יצליח" ? ד''ר נפתלי ברזניאק (2008).  

קרא עוד >>

עקירה שהסתבכה: היבטים קליניים ומשפטיים (2008)

מתרפא בן 36. עבר עקירת שן 26. העקירה בוצעה ללא שקדם לה צילום רנטגן. במהלך העקירה הוצאו שני שורשים ושורש ה- MB נעלם בסינוס. המתרפא חזר למחרת עם תלונה של מעבר אויר  ומים מחלל הפה לחלל הסינוס ולהיפך. ד"ר נבות גבעול, עו"ד ענת סטרשנוב-וקסלר (2008).

קרא עוד >>

קריטריונים להצלחה בשיקום הפה על גבי שתלים (2008)

הצלחה לטווח ארוך בשיקום הפה על גבי שתלים דנטליים תלויה בידע, במקצועיות ובניסיון של הרופאים המטפלים, בבחירת המתרפא, באינדיקציות הרפואיות והדנטליות, ברישום המדויק של הטיפול ובמעקב הקליני והרנטגני אחר סיום הטיפול לאורך שנים. פרופ' שלמה טייכר (2008).

קרא עוד >>

של מי המתרפא הזה בכלל? (2006)

במאמר זה ננסה לענות על השאלה : "של מי המתרפא הזה בכלל?" ולהמליץ כיצד ניתן לתכנן ולארגן את תהליך עזיבת הרופא את המרפאה בלי שרצף הטיפול והמעקב של מתרפאיו יפגע,  ובד בבד יצומצם הסיכון להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית נגד הרופא המטפל. ד''ר נבות גבעול, עו''ד ענת סטרשנוב- וקסלר (2006).  

קרא עוד >>

אבחנה וטיפול בזיהומים ממקור דנטלי (2001)

זיהוי מוקדם של גורמי הזיהום, מונע את החמרת המחלה והידרדרותה למצבים קשים ביותר. חסימת דרכי האוויר, הרס רקמות באזור הזיהום, והתפשטות הזיהום הם חלק מהסיבוכים מזיהומים דנטליים לא מאובחנים או לא מטופלים כראוי. ד''ר רפאל זלצר , פרופ' אריה שטייר (2001).  

קרא עוד >>

גורמים מזהמים במרפאת השיניים סיכון לצוות ולמתרפאים (2001)

הצוות המטפל במרפאת השיניים חשוף באופן שוטף למגוון זיהומים שמקורם חלל הפה והלוע של המתרפא. בעקבות החשיפה החוזרת ונשנית למיקרואורגניזמים הקיימים ברוק ובדם, עלתה גם שכיחותם של מספר מחלות זיהומיות בקרב המטפלים בהשוואה לאוכלוסייה הרגילה. ד''ר יוסי כץ (2001).  

קרא עוד >>

הטיפול האנטיביוטי הפרופילקטי לכירורגיה קטנה בחלל הפה (2001)

טיפול אנטיביוטי פרופילקטי ניתן בעקבות הטיפול הכירורגי בחלל הפה כדי למנוע אפשרות להתפתחות זיהום, ולא כטיפול בזיהום הקיים. מניעת הזיהום מהווה אחת ממטרותיו של הטיפול הכירורגי ותורמת להצלחתו. הופעת זיהום לאחר ניתוח מעכבת את מהלך הריפוי הרקמתי, מוסיפה סבל לחולה ומייקרת את הטיפול בו. ד"ר יצחק שושני (2001).

קרא עוד >>

השימוש בתכשירים אנטיביוטיים כנגד זיהומים ממקור אודונטוגני (2001)

זיהומים ממקור דנטלי הם רוב הזיהומים שרופאי השיניים נתקלים בהם בעבודתם. בדרך כלל זיהומים אלה הם SELF LIMITING , ומתנקזים באופן ספונטני לחלל הפה או לעור. לפעמים מתפשט הזיהום לאחד או יותר מהחללים הפוטנציאליים באזור הראש והצוואר. זיהום דנטלי שאינו מטופל עלול לגרום לסיבוכים קשים ובמקרים נדירים אף למוות. אבחנה וטיפול נכונים כבר בשלבים המוקדמים של התפתחות הזיהום, ימנעו סיבוכים. ד"ר נבות גבעול (2001).

קרא עוד >>

מיקרוביולוגיה של מחלות חניכיים (2001)

מחלות חניכיים דלקתיות הן המחלות הנפוצות ביותר, בעלות אתיולוגיה מיקרוביאלית, במין האנושי. מעל 95% מהאוכלוסייה המתבגרת והגוברת סובלת מדלקות חוזרות ונשנות ברקמות המקיפות את השיניים. דלקות חניכיים הפוגעות ברקמות הרכות בלבד (Gingivitis) עלולות להימשך פרקי זמן ארוכים, ללא נזקים משמעותיים. פרופ' ארוין וייס (2001).  

קרא עוד >>

מניעת העברת זיהומים ברפואת שיניים - האם זה חשוב גם היום ? (2001)

מחלות זיהומיות היוו במאות קודמות את הסכנה הגדולה ביותר לאנושות. הודות לשינויים הסביבתיים בעיקר, הן נפוצות פחות בימינו, אם כי עדיין לא נעלמו. גם היום סובלים אנשים ומתים ממחלות זיהומיות: הופעת החיידק הטורף, הסלמונלה, השחפת שהרימה ראש כמו עוף החול בצורתה החדשה האלימה, צהבת זיהומית וה-AIDS. מקרים שאירעו לאחרונה וזכו לתהודה גבוהה בציבור, כמו מותו של הזמר מאיר אריאל ז"ל, מדגישים שוב ושוב שהמחלות הזיהומיות טרם נדברו. דר' שלמה פ. זוסמן (2001).  

קרא עוד >>

מניעת זיהומים ברפואת שיניים (2001)

המידע המובא במאמרים: מניעת זיהומים ברפואת שיניים ועיקור וחיטוי במרפאת שיניים , מתבסס על הספרות המקצועית, הנחיות של Center for Disease and Control and Prevention בארה"ב, ועל הנחיות איגודים של רופאי השיניים בכמה מדינות מערביות. מטרת המאמרים להנחות את הצוותים הדנטליים לשליטה בזיהום, אך בשום מקרה אין הנחיות אלה באות במקום שיקול דעתו של הרופא המטפל. פרופ' מרק ליטנר (2001).

קרא עוד >>

עיקור וחיטוי במרפאת השיניים (2001)

מאמר זה סוקר את שיטות העיקור המקובלות כיום במרפאת השיניים : פרופ' מרק ליטנר (2001).  

קרא עוד >>

שטיפות פה - סוגים ואינדיקציות (2001)

השכיחות של מחלות החניכיים; עלייה במספר הטיפולים הדנטליים והכירורגיים המורכבים; עלייה בציפיות המתרפאים להשגת תוצאות טיפול מרביות וארוכות טווח; ועם זאת, התמודדות יומיומית של רופא שיניים עם הקושי שבהשגת שיתוף פעולה נאות בכל הקשור להיגיינה אורלית יעילה - כל אלה מאלצים את רופא השיניים להמליץ על שימוש בתמיסות אנטיספטיות. מטרתה של הסקירה לסייע לבחור את הבחירה הנכונה בהתחשב ביעילות החומר, בתופעות הלוואי ובעיקר באינדיקציות. ד''ר אביטל קוזלובסקי (2001).  

קרא עוד >>

תסמונת הכשל החיסוני הנרכש ביטוי בחלל הפה (2001)

מאמר זה סוקר את הנגעים האורליים של תסמונת הכשל החיסוני הנרכש. קיימת חשיבות רבה לזיהוי הנגעים ע"י הקלינאי, שכן, כפי שצוין, הם יכולים לסמן את השלבים הראשונים של ביטוי המחלה בחולה. ד"ר יוסי כץ (2001).

קרא עוד >>

הערכת המתרפא - היבט פרוטטי (1999)

תנאי הכרחי לקביעת תוכנית טיפול מוצלחת הוא הערכה והכנה קפדנית של המתרפא, טרם הטיפול, הכוללת הכנה רפואית והסבר נאות. עבודת הרופא המשקם והכירורג כצוות אחד, תבטיח איסוף מידע כבסיס לפרוטוקול טיפולי סביר המתאים לצורכי המתרפא. פרופ' דוד אסיף (1999).

קרא עוד >>

השימוש ברדיולוגיה לתיכנון ולהערכה של שתלים דנטליים (1999)

מטרת המאמר הנוכחי הינה לסקור את השיטות הרנטגניות השונות המשמשות לתכנון, ביצוע ומעקב אחר שתלים דנטליים ולהביא לידיעת הקלינאים את השיטות האופטימליות המומלצות, ולעתים מחויבות המציאות, בכל שלב של הטיפול. פרופ' ישראל קפה (1999).

קרא עוד >>

זיהוי גורמי סיכון בשיקום באמצעות שתלים (1999)

 מעבר לכללים המנחים של ניהול הסיכונים בטיפולי שיניים קונבנציונליים, ישנם כללים המייחדים את הטיפול באמצעות שתלים. בסקירה זו אתאר, בעזרת מספר מקרים בהם נכשל הטיפול באמצעות שתלים, את הסיבות העיקריות לכישלון ואת הדרכים למנוע אותו. כדי לא להלאות את הקוראים, בחרתי להביא את המקרים בתמציתיות, ומובן שהבדיקה בפועל רחבה ומקיפה יותר. ד"ר דוד כוכבי (1999).

קרא עוד >>

חומרים וטיפולי שטח פנים בשתלים דנטליים (1999)

שיחזור שיניים חסרות על ידי שתלים דנטליים העוברים אוסיאואינטגרציה מהווה התפתחות חשובה ומרכזית ברפואת שיניים קלינית בכל רחבי העולם אשר תחילתה באמצע שנות ה- 70  בשבדיה. ד"ר עופר מוזס (1999).

קרא עוד >>

מגבלות אנטומיות המשפיעות על התכנון והביצוע הכירורגי של שתלים דנטליים (1999)

הידע והמיומנות של הרופא, יחד עם הנתונים האנטומיים והמורפולוגיים (כמות ואיכות העצם), הינם מהגורמים החשובים ביותר לצורך השגת ההצלחה המקווה. מרגע שהוחלט כי טיפול באמצעות שתלים הינו הבחירה הפרוטטית המתאימה לפיתרון בעייתו של המתרפא, אחד האלמנטים החשובים ביותר בתכנון, הוא קביעת כמות העצם השארית והמרחק מסטרוקטורות אנטומיות מגבילות באזור ההשתלות. דר' דבורה (דובי) שוורץ-ארד (1999).  

קרא עוד >>

מדריך קליני למניעת סיבוכים וכישלונות כירורגיים בשיקום הפה על גבי שתלים (1999)

שיקום הפה בעזרת שתלים דנטליים הינו טיפול רב שלבי וממושך. הטיפול מתחיל בבחירת המתרפא, באבחנה ובתוכנית טיפול כירורגית ושיקומית. בהמשך, השלב הכירורגי - ההשתלה, זמן ההחלמה, חשיפת השתלים, השלב השיקומי ומעקב רב שנים. בכל שלב משלבים אלה עלולים להתפתח סיבוכים ובעיות ובעקבותיהם גם כישלונות בטיפול. פרופ' שלמה טייכר (1999).

קרא עוד >>

סיבוכים וכישלונות מידיים בשתלים דנטליים (1999)

מטרת המאמר, הינה לסקור את הסיבות אשר עלולות לגרום לסיבוכים ולכישלונות מידיים בשלב הכירורגי או לדחייה של השתלים. הגורמים לכישלונות מתחלקים לארבע קבוצות עיקריות. פרופ' דב לאופר וד''ר ליאון ארדקיאן (1999).  

קרא עוד >>

סיבות פרוטטיות לסיבוכים ולרשלנות בשיקום הפה על גבי שתלים (1999)

הספרות המדעים משופעת במאמרים הדנים בכישלונות ובסיבוכים, חלקם נפוצים וחלקם נדירים עד כדי היות הדיווח עליהם אנקדוטי. עלינו להכיר את הסיבוכים והסיכונים העיקריים בביצוע השתלות ובשיקום, הן על מנת שנוכל להימנע ככל שניתן מסיבוכים ומכישלונות והן על מנת להסביר למתרפא בעת הצגת תוכנית הטיפול ובמהלכו, את הסיכונים והסיכונים הטמונים בטיפול. ד"ר דוד מג'ר (1999).

קרא עוד >>

תכנון שיקומי מוקדם לשימוש בשתלים דנטליים (1999)

לצורך התכנון של מהלך הטיפול כולו, הכרחי שיהיה בידי הרופא מודל לימוד ותכנון, אינפורמציה רנטגנית וסטטוס רפואי של המתרפא. ד"ר מרק פן (1999).

קרא עוד >>

טיפול פריודונטלי: סיבוכים, כישלונות וסיכונים (1998)

איבחון מוקדם של מחלה פריודונטלית הינו קריטי לטיפול אופטימלי. איבחון המחלה בשלביה המוקדמים הינו בתחום אחריותו של הרופא המטפל.  אי איבחון מוקדם של התפתחות מחלה פריודונטלית, או לחילופין איבחון שאינו מלווה בטיפול או בהסבר מלא למתרפא, כולל התרעה לגבי קיום המחלה וסכנותיה, עלול להיחשב רשלנות בטיפול הכללי וגורם עקיף להמשך התפתחות המחלה כאשר הרופא המטפל אחראי למצב שנוצר. פרופ' חיים טל (1998).

קרא עוד >>

ניהול סיכונים בטיפולי שיניים שיקומיים (1998)

במסגרת זו אבקש להדגיש מספר נושאים הקשורים לשלב הבדיקה הראשונית, אשר אני רואה בה את שלב "חתימת החוזה" בין רופא השיניים למתרפא. זהו השלב בו יש לרופא הזדמנות להגדיר ולעצב את כל המהלך העתידי של הטיפול, ומכאן חשיבותו הגדולה. בהקשר לכך, חשוב לתת את הדעת לנושאים הבאים. ד''ר נחום סאמט (1998).  

קרא עוד >>

סיבוכים של סדציה והרדמה כללית בטיפולי שיניים (1998)

אין להתעלם מהעובדה שהפרוצדורות המתוארות לעיל כרוכות בסיכונים ואף במוות. קהיליית רופאי השיניים בישראל התנסתה בשנים האחרונות בשני מקרי מוות בעקבות הרדמה כללית וסדציה לצורך טיפול שיניים. בראשון אירע מקרה מוות של חיילת תחת הרדמה כללית במרפאה כללית. ובמקרה השני נפטרה ילדה עקב מינון יתר של תרופות לצורך סדציה. פרופ' אליעזר קופמן (1998).  

קרא עוד >>

סכנות ברפואת שיניים לילדים (1998)

רפואת השיניים לילדים מערבת בתוכה החלטות טיפוליות הקשורות בהבנת דפוסי התנהגות בגילאי הילדות השונים; הבנת תהליכי ההתפתחות הגופנית והגדילה התוך והבין-לסתית; ידע פרמקולוגי לצורך שימוש בתרופות משאננות (sedative pharmaceutics) או דרכי הטיפול בהרדמה כללית; הערכת הפרוגנוזה והטיפול בשיניים חבולות; החלטות הקשורות בצורך בטיפול אורתודנטי בגיל צעיר ועוד. ד''ר מאיר רקוץ (1998).  

קרא עוד >>

תקלות וסיבוכים בטיפולי שורש ומניעתם (1998)

הסיבוכים המיידיים יכולים להיות: התפתחות דלקת וזיהום סב חודי המלווים בכאב ובנפיחות. סיבוכים מאוחרים יותר הם: דלקת סב חודית כרונית (גרנולומה או ציסטה) או מורסה סב חודית. פרופ' אביעד טמשה (1998).  

קרא עוד >>

חוק זכויות החולה - השלכות על רפואת השיניים (1997)

חוק זכויות החולה נכנס לתוקפו ב- 12.8.96. בחוברת זו נעשה מאמץ לבדוק את השלכות חוק זכויות החולה על מערך רפואת השיניים בכלל ועל רופא השיניים בפרט. עד כה, טרם נזקקו בתי המשפט לפסוק בסוגיות הקשורות לחוק ועל-כן, אין תקדימים משפטיים מחייבים. פרשנות החוק היא, אפוא, על פי שקול דעתנו המשפטי והרפואי. ד"ר נבות גבעול (1997).

קרא עוד >>

מאחורי כל "מקרה" נמצא תמיד מתרפא (1997)

הרופא המקצועי הטוב חייב להיות אנושי באותה מידה שהוא מקצוען. חשוב להפגין בפני המתרפא את התייחסותנו אליו, אל חששותיו והתלבטויותיו באותה מידה של חשיבות שאנחנו מקדישים למחלתו ולדרכי הטיפול. אין ספק שהתנהגות כזו מצידנו תקדם יחסים טובים בין המתרפא לרופא ותהווה בסיס אופטימלי לטיפול רפואי נאות. פרופ' שלמה טייכר (1997).

קרא עוד >>

ביטוח משותף לרשלנות רפואית (1994)

יש חשיבות רבה לכך שהרופאים המטפלים במתרפא אחד, יהיו מבוטחים בחברת ביטוח אחת.  במצב זה תשמור חברת הביטוח על האינטרסים המשפטיים של כל אחד מהרופאים המטפלים והנתבעים במידה שווה, ותשמור על שמם הטוב של כל הגורמים המעורבים בעניין. ההוצאה הכספית תהיה למעשה מאותה קופה ולא תהיה עילה כלשהי לשלח רופא אחד בחברו. פרופ' שלמה טייכר (1994).

קרא עוד >>

הסכמה מדעת (1994)

עניין ההסכמות לטיפולים כרוך בזכותו של האדם לגופו, הנחשבת לזכות הראשונה במעלה ברשימת זכויות האדם במדינה דמוקרטית. זכות זו טומנת בחובה את הזכות לסרב לטיפול רפואי, גם אם יש בו כדי להציל חיים. זכות זו היא זכותו של האדם הבגיר והשפוי. אחרת מוקנית הזכות לאפוטרופסו. עו"ד טליה חלמיש-שני (1994)  

קרא עוד >>

ניהול סיכונים ברפואת שיניים (1994)

תביעות בגין רשלנות רפואית הינן בעיה העלולה לפגוע בכל אחד מאיתנו. בנוסף לנזקים הכספיים העלולים לנבוע כתוצאה מתביעות כאלה, הן גורמות למתח נפשי ניכר לרופא הנתבע, לעתים עד כדי פגיעה בביטחון העצמי, וכן לבזבוז זמן יקר אצל עו"ד ובבתי המשפט. פרופ' שלמה טייכר (1994).

קרא עוד >>

רישום ורשומות רפואיות - המלצות לרופאי שיניים (1994)

רישום רפואי מלא ומדויק הוא היסוד המוסד של הגנת רופא השיניים בתביעות בעילה של רשלנות רפואית. סיכוייו של עורך הדין המגן על רופא, הנתבע על ידי מטופל שלו להצליח במלאכתו, עולים לאין ערוך, במקום בו ניהל הרופא רישום רפואי מפורט די הצורך. עו"ד טליה חלמיש שני (1994).  

קרא עוד >>

כל הטפסים, הפרסומים, ההמלצות וההנחיות הכלולים באתר זה, הם בבחינת המלצה בלבד, הם אינם מיועדים לשמש תחליף לייעוץ רפואי, משפטי או אחר הנדרש בכל מקרה לגופו.